Aktivity a výlety

Železnorudsko je ideální místo pro aktivní odpočinek, ale své si tu najdou i milovníci klidnější dovolené díky krásné a pestré přírodě a na bavorské straně i úplné turistické infrastruktuře.

* Železnorudsko Vás baví 

* Zoo & Tierpark 

* Zoo Lohberg

* Stezka v korunách stromů Neuschönau 

* Pumptracková dráha, dětské a fotbalové hřiště, dráha pro řádění na kole, skatu či kolečkových bruslích najdete v areálu fotbalového hřiště v Železné Rudě, kde se také nachází dětské hřiště. Železnorudský fotbalový klub pořádá na místním hřišti zápasy, které můžete přijít shlédnout. Děti si zajezdí a pohrají na dětském hřišti. Nechybí ani hospůdka s občerstvením. Více info o zápasech: https://fotbalunas.cz/klub/3670/

* Lyžování Železná ruda – svoji polohou vytváří Železná ruda i Špičák ideální podmínky pro vyznavače sjezdového lyžování, kteří zde mohou využít nepřeberné množství lyžařských areálů. Aktuální provoz sjezdovek na https://www.zelezna-ruda.cz/zeleznaruda/fr.asp?tab=itcruda&id=38&pt=TUSP

Lesní běžecký areál Belveder – závodní běžkařské tratě

Tratě v délce 1 až 5 kilometrů byly na podzim rozšířeny na 5 metrů. Došlo k odstranění veškerých nerovnosti (pařezy, kořeny), podmáčené úseky byly odvodněny. Sklon je upraven tak, aby rolba upravující tratě, perfektně kopírovala terén. Jsou jednosměrné, jedna stopa pro klasiku, zbytek pro bruslení.
Po celé délce jsou označeny reflexními body pro milovníky večerní jízdy a běhu s čelovkou. Mapové podklady jsou k dispozici jak v elektronické, tak tištěné podobě. Tratě budou v zimním období pravidelně udržovány, aby je široká veřejnost mohla využívat v takové míře, jako je tomu v sousedním Bavorsku. V letním období se předpokládá, že budou využívány pro běh, Nordic Walking, jízdu na horských kolech apod. Mapka areálu v pdf formátu zde.

* Jízdní řády vlaků a autobusů.

* IDOS – vlakové i autobusové jízdní řády

* Letní soutěže: Horská výzva 2020

 

Letáky a publikace:

Skitouringové trasy

pdf; 3,4 MB

 

Stezky

pdf; 5,0 MB

 

Vrcholy

pdf; 4,5 MB

 

Jezera

pdf; 4,2 MB

 

Zajímavosti

pdf; 3,5 MB

 

Katalog

pdf;  5,0 MB

 

Zima (sezóna prosinec – duben)

V zimě je možné využít mnoho běžeckých tras, které začínají doslova pár metrů od naší chaty. Po upravené běžecké stopě se dají urazit desítky kilometrů v okolní krajině, a to jak na běžkách, tak na stále více populárních sněžnicích.

Vyznavači sjezdového lyžování mohou využít menší sjezdovku Weissova louka vedle naší chaty, která je vhodná i pro děti a začínající lyžaře (na sjezdovce možnost zapůjčení lyží). Skiareál nabízí:

– lyžařský vlek Tatrapoma (300 m)
– dětský vlek s nízkým vedením lana (70 m)
– lyžařská škola
– večerní lyžování
– občerstvení
– půjčovna lyžařského vybavení

V místě, kde se zakupují permanentky na vleky tj. u spodní stanice vleku, je umístěné občerstvení, nově vybudovaná zahrádka se stoly, lehátky a dětskými hračkami. Celou atmosféru doplňuje příjemná hudba a obsluha. Zakoupit si zde můžete horké i chlazené nápoje pro děti i dospělé, sladkosti, Hot Dog nebo polévku.

Další možnosti sjezdového lyžování nabízí nedaleký lyžařský areál Špičák, který je od naší chaty vzdálen asi 5 minut jízdy autem. Upravenými a širokými sjezdovkami se může pyšnit i skiareál Velký Javor na německé straně Šumavy, vzdálený 15 km od chaty.

Zpestřením pro návštěvníky mohou být v zimních měsících také závody psích spřežení nebo tradiční vánoční a velikonoční veselice.

 

Léto (sezóna květen – říjen)

Jakmile sleze sníh, je okolí Železné Rudy a Špičáku ideální pro pěší túry a výlety na kole, nejbližší cíle jsou Černé a Čertovo jezero, rozhledna na Špičáku a Pancíři. O něco dál je krásný vodopád Bílá strž, jezero Laka, Prášilské jezero. Širší okolí Železné Rudy nabízí i další možnosti trávení volného času, ať už se jedná o památky a zříceniny či adrenalinové zážitky v nedalekém Offparku v Sušici. Houbaři se jistě také nebudou nudit. Krásné lesy v sousedství chaty k houbaření přímo vyzývají.

Kvildou prochází tzv. Šumavská magistrála, která se napojuje na další cyklistické okruhy (informace o konkrétních cyklostezkách naleznete zde). Milovníci koní si mohou prohlédnout zdejší krajinu z koňského hřbetu. Kvildou totiž protíná tzv. „koňská stezka“, která se táhne celou Šumavou. V létě je možné vyměnit klasické běžky za ty s kolečky. Inline skating je v okolí Kvildy velmi oblíbenou atrakcí a po velmi kvalitním asfaltu lze najezdit desítky kilometrů.

Horský profil, lesní trasy a čerstvý vzduch spolu vytváří kombinaci ideálních tréninkových podmínek pro horské kolo. Připravili jsme pro Vás několik náročných i méně náročných tras i výletů s dětmi. Nově k zapůjčení dětský odpružený vozík Chariot s příslušenstvím a dětská sedačka Hamax s nastavitelným sklonem opěru.

 

Kultura

Zvláštní kostel

Hlavní dominantou Železné Rudy je opravdu hodně nezvyklý kostel Panny Marie Pomocné z hvězdy. Chrám stojí na půdorysu šesticípé hvězdy a byl vybudován ve stylu bavorského baroka na přání a náklady hraběte Wolfa Jindřicha Nothafa z Wernbergu na místě původní kaple. Nízká zděná stavba byla dokončena roku 1732, typickou šindelem krytou báň získala až v roce 1777. Krov tehdy zhotovil místní tesař Matyáš Lehner. Za svoje vnitřní vybavení vděčí svatyně Johanu Georgu Hafenbrädlovi. Oltářní obraz je jednou ze dvou existujících kopií obrazu Madony s dítětem od Lucase Cranacha. V kostele je ještě pět postranních oltářů, křtitelnice ze šumavské žuly, lustr ze šumavského skla a náhrobní epitafní desky z Kehlheimského mramoru s erby členů rodu Hafenbrädlů.

Abelova vila

Kuriózní kostel vám určitě nadlouho utkví v paměti, není ale jedinou zdejší památkou. Uniknout byste si rozhodně neměli nechat vilu, kterou vybudoval poslední potomek sklářské rodiny Abelů. Vila by sama o sobě možná nebyla až takovou zvlášností, kdyby v ní nesídlilo Muzeum Šumavy. Zdejší nevelká expozice vás seznámí nejenom s rodinou Abelů a se šumavským sklem, ale také s lidovým nábytkem a hamernictvím. Posledně jmenovaná expozice upomíná na skutečnost, že v městečku pracoval až do konce druhé světové války hamr, který je dnes technickou památkou. Vlastní hamr je v soukromém vlastnictví a je nepřístupný veřejnosti.

Muzea – loutky a motocykly

Muzeum Šumavy má ale v poslední době v městečku konkurenci. Další muzea na vás čekají ve zdejším zámečku. Zámeček je nejstarší dochovanou stavbou v Železné Rudě. Světlo světa spatřil v roce 1706. Původně sloužil jako letní sídlo hrabat Nothaftů, kteří sem jezdili na lovecké výpravy. V lesích se tehdy hojně vyskytovala vysoká zvěř – především jeleni a srnčí, dále pak tetřevi, tetřívci a jeřábci. Ulovit se tu daly i velké šelmy, v té době ještě hojný medvěd, vlk nebo rys. Při podzimní migraci zpestřili nabídku lovu i losi. Později se ze zámečku stalo sídlo správy knížecích lesů a statků. V časech první republiky tu sídlila Správa státních lesů. Poté několik let zámeček chátral. Nezchátral ale úplně, a tak je dnes zase všechno jinak. Zámeček je opět opraven a přístřeší poskytl expozici historických motocyklů, loutek a hodinářské dílně. V prostorné místnosti pravého křídla na vás čeká až dva metry velký mrož, vysocí manekýni, čerti, ježibaby, kašpárci, roztodivná zvířátka, hadi, maňásci a spousta originálních pohádkových postav. V expozici motocyklů spatříte i světové unikáty dochované v jediném exempláři. Prohlídku zámečku a jeho expozic byste rozhodně neměli vynechat.